• Læs nyheder fra TG

Det blev en varm fornøjelse at overvære dimissionen fra gymnasiets sportsplads


Der blev holdt taler til en tom sal! Men ikke til døve øren, da rektor Søren Christensen dimitterede Thisted Gymnasiums årgang 2020 ved en corona-præget ceremoni. Afgangsklasserne var samlet klassevis på skolen og kunne over skærme høre årets dimittendtaler af Sander Karabagega Svenningsen og borgmester Ulla Vestergaard, der efter 41 år efter sidste eksamen endelig fik huen på. Og udenfor på skolens sportsplads kunne familie og venner i biler følge programmet på storskærm. Stort tillykke til alle studenter!

Hør årets talere ved Dimissionen

 

Rektor Søren Christensen

Dimittendtaler Sander Karabagega Svenningsen

Dimittendtaler Ulla Vestergaard

Modtag nyhedsbrev

Vi udgiver ca. 4 gange årligt et fælles nyhedsbrev, hvor i kan læse mere om aktiviterne på og omkring Thisted Gymnasium. Nedenfor kan du læse nyhedsbrevet for indeværende skoleår.

Tilmeld dig nyhedsbrev via formularen herunder.